gift

Listopad zbliża się do nas milowymi krokami, a wraz z nim nieuchronnie nadchodzą bożonarodzeniowe dekoracje, reklamy i promocje, czyli wszystko to, co zaczyna w nas wywoływać atmosferę – jeszcze odległych – ale już nadchodzących świąt. Co zrobić, żeby w tym roku trafić w dziesiątkę ze wszystkimi prezentami?

Kluczowe jest uświadomienie sobie zasadniczej kwestii: powodzenie każdej akcji uzależnione jest od dobrego planu, poświęconego czasu i zaangażowania.

1: słuchać.
Kupno prezentu to tylko finał całego procesu przygotowawczego, który bywa naprawdę trudny i czasochłonny. Należy przez ten okres wykazać się wielką spostrzegawczością i być bardzo wyczulonym, aby nie przegapić najmniejszej nawet sugestii. Jednak ręczymy za to, że wystarczy kilka dni uważnego słuchania, aby wpaść na co najmniej kilka  ciekawych i naprawdę trafionych pomysłów. Rzucane mimochodem zdania i podpowiedzi są najlepszą pomocą, ponieważ po wręczeniu wywołują radość, ale również zaskoczenie i magiczne słowa: skąd wiedziałeś? Przecież nie mówiłam ci, że chcę to mieć!

2: subtelnie dopytywać.
Co ważne: dopytywanie nie może odbywać się bezpośrednio po wyłapaniu rzuconej mimochodem uwagi (patrz pkt 1). Wzbudzi ono niezdrowe zainteresowanie i ciekawość, co przy samym wręczeniu wykluczy element zaskoczenia, a tego nie chcemy. Dlatego dopytać należy po pewnym czasie i zupełnie niezobowiązująco.

3: zarezerwować czas.
Chyba rzadko zdarza się, aby prezent kupiony „za pięć dwunasta” okazał się prezentem idealnym. Na wybór odpowiedniej rzeczy trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Naszym zdaniem rozpoczęcie poszukiwań na dwa miesiące przed planowanym terminem wręczenia to termin optymalny. Dzięki takiej rezerwie czasowej zapewnisz sobie komfort psychiczny, bo wcześniejsze zakupienie prezentu poskutkuje doprecyzowaniem wszystkich szczegółów okołoprezentowych (patrz pkt 5).

4: osobowość i pomysł.
Jeśli mija czas, a słuchanie i dopytywanie nie przynosi zamierzonych rezultatów, to sygnał do podjęcia kolejnego kroku. Zarezerwuj sobie 15 minut w samotności. Na białej kartce napisz imię osoby, dla której poszukujesz prezentu, a potem zamknij oczy i postaraj się przypomnieć sobie, jak najwięcej rzeczy, które kojarzą Ci się z tą osobą. Wypisuj wszystko: gdzie pracuje, jakie ma hobby, co robi w wolnym czasie, jak się ubiera, jaką nosi biżuterię, a jakiej nigdy u niej nie widziałeś, ostatnie ważne wydarzenia z jej życia, nawet to jaką lubi pogodę. Przeanalizowanie tej listy może bardzo szybko natchnąć cię do znalezienia prezentu idealnego.

W dobie internetu bardzo pomocne mogą okazać się portale takie jak Stylowi czy Pinterest – kobiety bardzo często dodają do swojej tablicy zdjęcia produktów, które chciałyby u siebie mieć. Dlatego warto przejrzeć konto swojej ukochanej, żeby poszukać dobrej podpowiedzi.

5: dać trochę siebie.
Nie od dziś wiadomo, że najlepsze i najbardziej wzruszające prezenty to te, w które wkłada się najwięcej serca i wspomnień. A gdyby tak stworzyć coś swojego? Zawieszka, kolczyki, pierścionek na specjalne, indywidualne zamówienie – samodzielnie zaprojektowane, a przez to maksymalnie powiązane z osobą obdarowywaną? Taki prezent na pewno dostarczy wielką dawkę pozytywnych emocji…

6: opakowanie.
Wszyscy znamy to powiedzenie: magiczny moment to ten pomiędzy ustami, a brzegiem pucharu. To tuż przed otwarciem prezentu ogarniają nas największe emocje. Dlatego warto, żeby tę chwilę przedłużyć ręcznie wykonanym opakowaniem prezentu: obwiązanie dekoracyjnym papierem i przewiązanie piękną wstążką nie kosztuje wiele, a daje osobie obdarowanej więcej radości niż wyjęcie prezentu z ozdobnej torebki. Jeśli prezent stanowi kilka przedmiotów proponujemy zapakować je każdy osobno.
A może w pudełko zapakować mapę i podpowiedzi, jak dotrzeć do podarunku? Już ta zabawa sama w sobie będzie świetnym prezentem.