Każdy miesiąc ma przypisany do siebie kamień, który właśnie wtedy najbardziej uaktywnia swoje właściwości. Październik jest pod wpływem opalu – kamienia, który charakteryzuje się uwodzicielskim pięknem..
Już Majowie i Aztekowie zachwycali się tym urokliwym kamieniem określając go jako Quetzal-itzlipyollitli, czyli kamień-rajski ptak. Tak poezja opisuje piękno opalu: „…kiedy natura skończyła malować kwiaty, barwić tęczę i ubarwiać upierzenie ptaków, strzepnęła ona wszystkie swoje barwy ze swej palety i zamieniła je w opale…”
Opal jest jednym z niewielu kamieni szlachetnym niebędących kryształami. Jest też jedną z substancji amorficznych, czyli bezpostaciowych. Składa się z żelopodobnej masy, która nie ogranicza się żadnymi formami geometrycznymi.
Właściwa substancja opalu jest biała lub zabarwiona przez pierwiastki śladowe. W czasie poruszania kamieniem jego poszczególne części lśnią ferią bawr. Dzieje się tak nie poprzez barwne inkluzje, lecz dzięki rozszczepieniu światła białego na jego barwy spektralne.
Mam takie pytanie jeśli opal w pierścionku zmatowiał po upływie wielu lat na zewnątrz również źle użytkowanie (wewnątrz pierścionek wciąż ma lśniąca politure) czy można jakimiś sposobami doprowadzić pierścionek tam gdzie zmatowiał i nadać mu ponownie lśniąca politure?
Tak, można spróbować odświeżyć pierścionek. Jednak zawsze jest to decyzja jubilera na podstawie oceny w jakim stanie jest biżuteria. Czasem można spróbować przeszlifować opal, jednak trzeba pamiętać o tym, że kamień będzie już wyglądał nieco inaczej oraz masa karatowa zostanie zmniejszona.
Zapraszamy z pierścionkiem do naszej pracowni, nasi jubilerzy są zawsze dostępni dla Klientów i można porozmawiać o możliwościach realizacji takiej usługi.