Zapewne każdy z nas chciałby mieć lub podarować komuś bliskiemu indywidualnie zaprojektowaną biżuterię.
Strony w Sieci podsuwają nam nowe pomysły, inspiracje w wielu formach i materiałach. Jak zatem rozpoznać, w którym kierunku powinniśmy iść z naszym projektem? Dziś, postaram się w kilku krokach przybliżyć wytyczne, na które warto zwrócić uwagę.
Budżet
Pierwszą, najbardziej kluczową kwestią jest to, ile rzeczywiście jesteśmy w stanie przeznaczyć na nasz wyrób i dostosować projekt do możliwości. Niewątpliwie ozdoba robiona na indywidualne zlecenie będzie droższa, niż taka kupowana z masowej produkcji. W końcu złotnik poświęca swój czas i wykonuje swoją pracę specjalnie dla nas.
Koszt rośnie wraz ze stopniem skomplikowania projektu – im bardziej ozdobna forma, im więcej kamieni, tym więcej pracy.
Jeśli nie mamy własnego materiału, dochodzi do tego cena kruszcu, nabicia próby w Urzędzie Probierczym oraz koszt kamieni. Ich wartość (jeśli mówimy o kamieniach szlachetnych stosowanych w przemyśle jubilerskim) zaczyna się od ok. 50 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – wszystko zależy od rodzaju kamienia, wielkości, klas czystości etc. Ceny najdroższych brylantów na świecie, mogą dochodzić nawet do kilkuset milionów dolarów 🙂
W naszej pracowni istnieje możliwość przyniesienia własnego metalu (srebra, złota, platyny) i późniejszego rozliczenia. Może się zatem okazać, że przynosząc starą, nieużywaną biżuterię, nasz projekt będzie kosztował znacznie mniej 🙂
W praktyce wygląda to tak, że jeśli zostanie zużyte więcej materiału, klient dopłaca różnicę gotówką, a jeśli natomiast mniej, to pozostałą część zwracamy z powrotem lub odkupujemy, obniżając dzięki temu sumę końcową do zapłaty.
Zamysł
Faktem jest, że o gustach się nie dyskutuje, ale w końcu nasza kosztowność będzie na lata i powinniśmy dokładnie przemyśleć, czy stawiamy na elegancką, ponadczasową klasykę, czy może nowoczesną awangardę. Z pewnością pierwsza opcja jest bezpieczniejsza, ponieważ tak jak w przypadku ubrań czy innych dodatków, klasyka do wszystkiego pasuje i nigdy się nie znudzi. 🙂
Powinniśmy także dobrze przemyśleć nasz projekt , jeśli będzie on prezentem dla bliskiej nam osoby – dobrze jest zorientować się wcześniej jaką biżuterię nosi i co jej się może podobać.
Materiał
Srebro, złoto czy platyna? Podczas gdy tanie srebro jest dostępne w zasadzie dla każdego, złoto kojarzy się z klasą i wyjątkowością. Platyna jest za to najdroższym i najbardziej wymagającym metalem (ma najwyższą temperaturę topnienia, jest plastyczna i łatwo daje się w niej rzeźbić) dlatego wyrób z tego surowca jest dosyć pracochłonny.
W przypadku srebra i białego złota, często zaleca się i stosuje rodowanie. Rod jest materiałem z grupy platynowców, pokryte nim wyroby są jaśniejsze, dodatkowo w przypadku srebra zapobiega ciemnieniu na powierzchni.
Projekt
Kiedy mamy już wizję naszej biżuterii, najlepiej będzie gdy wybierzemy się do pracowni jubilerskiej i skonsultujemy nasz pomysł ze złotnikiem. Przeciętnie, średni czas realizacji projektu wynosi 3-4 tygodnie. Warto pokazać inspiracje w postaci różnych, gotowych zdjęć, prostych szkiców, które pomogą w dokonaniu wyceny. Złotnik doradzi również w końcowej formie, czy przedyskutuje sposób oprawy kamieni.
Aby podkreślić wyjątkowość naszego projektu (szczególnie, jeśli jest dla bliskiej osoby) warto zastanowić się nad personalizacją i umieszczeniem ręcznego grawerunku. Ważna data, inicjały, czy krótki tekst lub symbol z pewnością uczynią naszą biżuterię unikalną.
Dlaczego powinniśmy wybrać grawerunek ręczny? W przeciwieństwie do laserowego, jest bardziej estetyczny i trwały, a my będziemy mieli pewność, że przetrwa przez lata.
Jeśli już wszystko jest dla nas jasne, pozostaje nam wziąć ołówek w dłoń, wydrukować zdjęcia i przyczynić się do stworzenia czegoś doskonale niepowtarzalnego.
Zostaw komentarz